بازدید: 438

رنگ‌ها حرف می‌زنند

رنگ‌ها حرف میزنند

رنگ‌ها حرف میزنند

 

تا به حال شده است در ارائه ای شرکت کنید و نتوانید آنچه را روی پرده نمایش داده می شود به درستی بخوانید چون رنگ فونت با پس زمینه یکی بوده است یا آنقدر رنگ آن نامتناسب است که خواندن آن را غیر ممکن می کند؟
انتخاب رنگ برای اسلاید ها یکی از تصمیمات مهمی است که هنگام آماده سازی قالب پاورپوینتتان باید به آن توجه نمایید. آری! رنگ ها حرف می زنند و می توانند احساسات یا پیش داشته های ذهنی شما را به مخاطب انتقال دهند و این شما هستید که پیامی که باید انتقال داده شود را انتخاب نمایید.
در این مقاله می خواهیم چند نکته ظریف و در عین حال مهم در انتخاب رنگ را با یکدیگر به بحث بگذاریم.
چه در چنته داریم؟
هنگام آماده کردن پاورپوینت، شما سه دستۀ رنگی دارید، رنگ اول رنگی است که برای زمینه کارتان انتخاب میکنید، رنگ دوم، رنگی است که به فونت ها و متون و تصاویر کارتان اختصاص می دهید و رنگ سوم رنگی است که برای تأکید و برجسته کردن نکته ای در ارائه تان از آن استفاده خواهید نمود. حالا این رنگ هایی که برای هر کدام از این دسته ها استفاده می کنید معانی و مفاهیمی دارند که ناخودآگاه به مخاطب شما منتقل می شود.
مگر رنگ ها احساس دارند؟
مطالعات نشان داده است که رنگ های مختلف احساسات متفاوتی را در بینندگان بر می انگیزانند. مثلا رنگ قرمز منتقل کننده خشم، آبی نشان دهنده ی آرامش، سبز تداعی کننده طبیعت و مشکی، القاکنندۀ اندوه است.
تضاد رنگی به چه معناست؟
تضاد به معنی مقابل و متفاوت بودن است. دو رنگ وقتی بیشترین تضاد را با هم دارند که وقتی روی هم قرار دارند، به راحتی می توان آنها را از هم تشخیص داد. این رنگ ها در چرخه رنگ مقابل هم قرار می گیرند. البته راه های دیگری هم برای تشخیص تضاد رنگی وجود دارد که در جایی دیگر درباره آنها صحبت خواهیم کرد.
یکی از رایج ترین اشتباهاتی که در انتخاب رنگ های اصلی در هنگام ساخت قالب پاور پوینت وجود دارد در نظر نگرفتن تضاد رنگی بین رنگ پس زمینه و رنگ انتخاب شده برای متن یا عناصر گرافیکی ارائه است. اگر میخواهید مخاطبانتان بتوانند به راحتی متنی را که در اسلایدهایتان ارائه کرده اید، بخوانند، باید تضاد خوبی بین این متن ها و پس زمینه شما باشد. این کار باعث می شود که متن شما در پس زمینه اسلاید گم نشود و کاملا قابل تشخیص باشد. می توانید برای این کار دو تم رنگی را در نظر بگیرید: یکی پس زمینه تیره و متون روشن و دیگری، پس زمینه روشن و متن تیره.
اما در قالب های آماده چه باید کرد؟
بسیاری از شرکت ها و سازمان ها چند رنگ محدود را برای طراحان خود مشخص می کنند تا به اهداف بازاریابی برند خود برسند. این رنگ ها با ایده و فکر خاصی انتخاب می شوند.
نورنگ می تواند برای شرکت یا سازمان شما قالب پاورپوینت طراحی کند.
اگر شما در شرکت یا سازمانی مشغول به کار هستید که قالبی از پیش طراحی شده برای کار به شما می دهند، باز هم انتخاب رنگ شما مهم است. همینطور همیشه یادتان باشد که متن شما باید اول خوانده شود و در دید بیننده قبل از محتوای تصویری قرار گیرد.
حالا رنگ را چطور انتخاب کنیم؟
سوال اصلی همین است.
قطعا انتخاب رنگ بستگی به موضوع ارائه شما، حال و هوای آن، مبحثی که مورد بحث قرار داده و هدف شما خواهد داشت. اما انتخاب سه رنگ پایه و در نظر گرفتن مفاهیم رنگ ها و همچنین تضاد رنگی نکاتی هستند که در انتخابتان باید در نظر داشته باشید.
در جدول زیر احساساتی که رنگ ها انتقال می دهند را به تفصیل بیان نموده ایم.

متن ها چه معنایی دارند

اینفوگرافیک مفهوم رنگها

یادتان باشد که از رنگ های مشکی، خاکستری، نارنجی، قرمز و قهوه ای زیاد استفاده نکنید چون می توانند خیلی غیر فعال یا بیش از حد فعال باشند.
یکی از بهترین گزینه هایی که وجود دارد این است که برای پس زمینه از رنگ آبی یا بنفش تیره و برای متن و اشکال از رنگ سفید یا زرد استفاده نمایید. رنگ تأکیدی شما هم می تواند سبز روشن، قرمز، خردلی و آبی روشن استفاده نمایید. آبی یا بنفش تیره به عنوان رنگ غالب پس زمینه احساس خوبی را منتقل می کنند و زرد یا سفید تضاد خوبی با آنها دارند. یادتان باشد که از رنگ تاکیدی زیاد استفاده ننمایید چون اثر آن را از بین خواهد برد.
قالب پاورپوینت با این تم رنگی
گزینه دیگر پیشنهادی ما استفاده از رنگ سفید در پس زمینه، رنگ آبی تیره برای متن و تصویر و رنگ زرد برای تأکیدی است. رنگ سفید برای پس زمینه قالب پاورپوینت بسیار مناسب است و فضای متن شما را بیشتر خواهد نمود.
قالب پاورپوینت با این تم رنگی

از چه ترکیب رنگ هایی استفاده نکنیم؟
از بعضی رنگ ها نباید در ارائه پاورپوینت با هم استفاده کرد ، مثلا قرمز و سبز که با هم تداخل دارند و افرادی که تشخیص رنگی خوبی ندارند، نمی توانند به راحتی مطالب داخل اسلاید شما را مطالعه نمایند. آبی و نارنجی هم برای متن و تصویر در ارائه پاورپوینت استفاده نشوند، چون انگار روی هم حرکت دارند. قرمز و آبی هم ترکیب خوبی نیستند چون به اندازه کافی تضاد مورد نیاز برای خوب دیده شدن و خوب خوانده شدن را ندارند.
شکی نیست که مبحث رنگ بسیار گسترده است و به راحتی نمی توان آن را در یک مقاله مورد بررسی قرار داد و برای شما که به به دنبال یک ارائه موفق هستید هم خسته کننده خواهد بود. اما همین بس که زبان رنگ ها را تا حدی بدانیم و بتوانیم از آنها در ارائه مان به درستی استفاده نماییم. اگر روزی بتوانیم رنگ و حروف نگاری که درباره آن مفصل در مقاله “حروف نگاری، هنر حکاکی پیام در ذهن مخاطب” صحبت کردیم را به درستی در کنار هم استفاده نماییم، می توانیم ارائه ای بسیار موفق تر و کارسازتر داشته باشیم.

مدیر نورنگ

من حنانه دیوان بیگی، کارشناس ارشد پژوهش هنر و مسئول پروژه نورنگ هستم. خوشحالم که می توانیم اینجا از طریق بلاگ نورنگ با هم در ارتباط باشیم. ممنون می شوم نظراتتان را برایمان ارسال نمایید.

More Posts - Website

Follow Me:
FacebookLinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *